NIFTY
2250-2450 PLNMocne strony
- ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego
- wykrywa ponad 80 delecji
- duże doświadczenie producenta
- dobra dostępność w gabinetach
- refundacja badań inwazyjnych do 2600zł
Słabe strony
- brak walidacji nowej technologii BGISeq
- brak certifikatu CE IVD
- zamieszanie w kwestii dystrybutorów
- potwierdzalność delecji to średnio tylko 5%.
- odsetek niepowodzeń 2,2 %
Test NIFTY- Jakie są o nim opinie?
Jak wiele z was, przy wyborze testu prenatalnego NIPT, kieruję się wieloma czynnikami. Jednym z nich, są opinie i doświadczenie kobiet, które wcześniej wykonały test i mają cenną praktyczną wiedzę na temat cen, realnego czasu wykonania badania czy czytelności wyniku. Zatem, jakie test NIFTY ma opinie?
Oponie o teście prenatalnym NIFTY są zazwyczaj pozytywne. Obok Harmony jest to test, który pojawił się w Polsce najwcześniej bo już w 2013. Do roku 2018 test był wykonywany w Polsce. Obecnie test ma największy zakres wśród testów NIPT.
Test NIFTY w Polsce
W Polsce test NIFTY był pierwszym dostępnym NIPT’em, wykonywało go warszawskie laboratorium Genomed w oparciu o licencję firmy BGI. Test NIFTY w czasie, gdy wykonywany był w polskim laboratorium, stał się liderem NIPTów, a jego nazwa dla lekarzy i pacjentek była synonimem badania płodowego DNA. Tak jak wiele osób na sportowe buty wciąż mówi ‘’adidasy’’, tak są lekarze mówiący o NIPT’ach właśnie ‘’NIFTY’’. Współpraca firm skończyła się w 2018 i od tego czasu zaczęło się wielkie zamieszanie z nazwami, zakresami i miejscem wykonywania testu. Jak można się dowiedzieć, był to czas, kiedy producent testu, firma BGI zmieniła technologię. W tle był również spór patentowy z innym gigantem technologicznym firmą Illumina.
Dostępność w Polsce
Test NIFTY jest oczywiście cały czas dostępny poprzez sieć dystrybutorów i 400 gabinetów ginekologicznych w całej Polsce. Niestety zauważyłam brak konsekwencji w podawaniu parametrów badania i liczne błędy wynikające z tłumaczenia z języka angielskiego. Mówimy np. o czułości testu a nie „Szczegółowości” jak to napisał jeden z dystrybutorów!
Parametry badania NIFTY
Kwestią, która pozostawia u mnie najwięcej wątpliwości jest brak aktualnej walidacji testu po zmianie technologii w 2019. W materiałach jednego z polskich dystrybutorów podawany jest jest parametr czułości odpowiednio dla T21, T18, T13 jako 99.17%, 98.24%, 100%. W tej publikacji wartość predykcyjna dodatnia (PPV) była dużo niższa niż podaje to dystrybutor. Według publikacji, na którą firma się powołuje np. dla trisomi 13, jest to 32,84%. Parametry podawane przez dystrybutora i producenta na podstawie tej samej publikacji – różnią się i to znacznie.
Wygląda jakby polski dystrybutor przekłamał wyniki badania walidacyjnego. 32,84% oznacza to, że tylko co 3 wynik pozytywny testu NIFTY dla trisomi 13 potwierdzi się w badaniu inwazyjnym. Polski dystrybutor na swojej stronie zamiast niecałych 33% podaje wartość 83,33%. Traktuje dane wybiórczo i zamieszcza tylko te, które są korzystne. Moim zdaniem wygląda to na „frywolne” połączenie kilku źródeł w jedną tabelkę. Ale przecież nad tabelą jest wyraźnie napisane, że dane dotyczą publikacji, do której odnosi się producent.
Technologia
Co najważniejsze publikacja dotyczy próbek zebranych w latach 2011-2013 w Chinach a test wykonany był na zupełnie innej, dużo starszej technologii firmy Illumina. Test NIFTY Pro to przecież pod względem technologii całkiem inny produkt. Do jego przeprowadzenia producent wykorzystuje inne sekwenatory, odczynniki oprogramowanie (więcej w zakładce “technologia”). Posługiwanie się badaniem walidacyjnym odnoszącym się do innego produktu, każdy może ocenić indywidualnie. W branży farmaceutycznej w której od lat pracuję, po dokonaniu nawet małej zmiany w składzie leku, producent wykonuje nowe, bardzo dokładne badanie kliniczne. Tymczasem brak jest aktualnej walidacji testu dla technologi DNBSeq.
Jak robili to inni?
Zmiany w technologii wprowadzali inni producenci: Roche (Test Harmony), Natera (Test Panorama), Illunina (Veriseq) i przy tych zmianach każdy z nich wykonywał i publikował nowe badanie walidacyjne. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zobaczyć nowe badanie walidacyjne testu NIFTY dotyczące technologii DNBSeq (BGISEQ).
Podsumowanie:
Test NIFTY w czasie, gdy wykonywany był w polskim laboratorium, stał się liderem NIPTów, a jego nazwa dla lekarzy i pacjentek była synonimem badania płodowego DNA. Tak jak wiele osób na sportowe buty wciąż mówi ‘’adidasy’’, tak są lekarze mówiący o NIPT’ach właśnie ‘’NIFTY’’. To właśnie marka jest największą zaletą tego testu. Zakres testu jest bardzo szeroki, obejmuje trisomie wybranych chromosomów, aneuploidie chromosomów płci i zespoły delecyjne. Za największą wadę uważam brak aktualnej walidacji dla testu NIFTY Pro. Test NIFTY Pro to przecież pod względem technologii całkiem inny produkt. Oparty jest na innej technologii sekwencjonowania innych odczynnikach i oprogramowaniu (więcej w zakładce “technologia”).
Test NIFTY Pro ma szeroki zakres obejmujący 6 trisomii , 84 mikrodelecji i mikroduplikacji i 4 aneuploidie chromosomów płci. Wyróżnia go ubezpieczenie wyniku fałszywie negatywnego do kwoty 210 000 PLN.
CENA: od 2100 do 2600 PLN
Test Nifty (Gneplanet) ma kilka zakresów do wyboru: BASIC, STANDARD,PLUS ORAZ TWINS. Obejmują one od 3 podstawowych trisomii do 70 różnych wad płodu.
CENA: od 2100 do 2600 PLN
Laboratorium: BGI (Chiny)/Geneplanet (Chrowacja)
Technologia: ekwencjonowanie całogenomowe/ DNBSeq (BGI-Chiny)
Certyfikaty: CFDA (china food and drug administration)
Od 2018 BGI wykorzystuje technologię opartą o Sekwenator produkcji Chińskiej czyli BGISeq500, odczynniki produkcji BGI oraz opatentowany algorytm BGI. Sekwencjonowany jest cały genom płodu metodą (WGS – Whole Genome Sequencing) według opatentowanej przez BGI Technologii NanoBall. Do tej pory nie ma opublikowanego badania walidacyjnego testu NIFTY Pro z zastosowaniem technologii BGISeq.
Od 2015 do 2018 Technologia była oparta o sekwenator IonProton produkcji amerykańskiej (Thermo Scientific), odczynniki Thermo Scientific oraz algorytm BGI. Sekwencjonowany był cały genom płodu motodą (WGS – Whole Genome Sequencing) w oparciu o technologię sekwencjonowania “semiconductor sequencing” opatentowaną przez ThermoFisher Scientific.
Ciekawostka….
Od 2010-2015 stosowano technologię i sprzęt produkcji amerykańskiej (Illumina), odczynniki Illumina oraz opatentowany algorytm BGI. Sekwencjonowany był cały genom płodu metodą (WGS – Whole Genome Sequencing). Z tego okresu pochodzi najwięcej publikacji i badań walidacyjnych testu NIFTY.
NIFTY czy NIFTY Pro?
Zamieszanie potęguje dostępność testu NIFTY Pro w kilku różnych laboratoriach (testdna.pl, centrumdna.pl, zdrowegeny.pl, medfemina.pl) w zupełnie odmiennych cenach, zakresach, z ubezpieczeniem i bez. W Polsce dostępny jest także test NIFTY (by Geneplanet) w przypadku którego, próbki trafiają do laboratorium w Chorwacji. Żeby jeszcze skomplikować, chorwackie laboratorium należy do Słoweńskiej firmy, która używa sprzętu (BGISeq 500) oraz odczynników dokładnie takich jak używa się w Chinach. Skąd zatem różnica w zakresie testu, cenach, brakiem ubezpieczenia?….
Do tego wydaje się, że dystrybutorzy testu NIFTY zwalczają się nawzajem hasłami na swoich stronach internetowych. Cyt: “Na polskim rynku pojawiły się podróbki testu NIFTY przedstawiane jako jego “kontynuacja” lub “zastępstwo”. Domagaj się wykonania wyłącznie oryginalnego, wiarygodnego testu NIFTY Pro”.
Czy w takim razie test NIFTY od GenePlanet to podróbka? Raczej nie, bo laboratorium działa w oparciu o umowę z producentem (BGI). Wydaje się zatem, że jest to spór o portfele polskich pacjentek…
Czy ktoś potrafi rzetelnie wyjaśnić ten galimatias? Zostawcie proszę komentarze, bo sama jestem ciekawa waszego zdania.
Na jakiej podstawie twierdzisz, że w teście Nifty wykrywalność delecji to 5%? Proszę o źródło.
Witaj. Twierdzę, że „Potwierdzalność delecji w NIFTY to średnio 5%”. Potwierdzalność-a inaczej współczynnik PPV (dodatnia wartość predykcyjna) mówi nam o tym, jak pozytywny wynik NIFTY dla delecji, potwierdzi się w badaniu inwazyjnym. W tym przypadku 5% oznacza, że na 100 pozytywnych wyników NIFTY dla delecji, średnio potwierdzi się tylko 5 na 100. Czyli większość wynikó (95%) pozytywnych dla delecji w NIFTY, to mogą być wyniki fałszywie pozytywne. Dlatego tak wysoki odsetek wyników fałszywie pozytywnych uznałam jako wadę.
Ten współczynnik to jednak co innego niż „wykrywalność” o którą pytasz.
Źródło:
https://geneplanetcdn.blob.core.windows.net/nifty-web/documents/publications/Nifty_merged_brochure_PL.pdf
strona 13.
Nie mogę dodać zdjęcia w odpowiedzi na komentarz, ale dzisiaj postaram się dodać informację o PPV dla mikrodelecji do wpisu o NIFTY.
Pozdrawiam
ULA
Test Nifty pro jako jedyny ma wysokie odszkodowanie w przypadku wyniku fałszywie negatywnego, co jest niemal pomięte w tym wpisie jak i w całym rankingu. Dlaczego? Czy ranking służy promocji badań?
Witaj Olga
Nie rozumiem Twojego komentarza. W poście o NIFTY na samej górze strony zaczynam opis testu od zalet. Jako pierwszą zaletę wymieniam ubezpieczenie. Dalej w tekście wspominam o ubezpieczeniu testu 4 razy, podając nawet kwotę tego ubezpieczenia.
Proszę przeczytaj uważnie tekst raz jeszcze. Zarzut jest kompletnie nietrafiony.
Pozdrawiam
Ula
Witaj Olga
Nie rozumiem Twojego komentarza. W poście o NIFTY na samej górze strony zaczynam opis testu od zalet. Jako pierwszą zaletę wymieniam ubezpieczenie. Dalej w tekście wspominam o ubezpieczeniu testu 4 razy, podając nawet kwotę tego ubezpieczenia.
Proszę przeczytaj uważnie tekst raz jeszcze. Zarzut jest kompletnie nietrafiony.
Pozdrawiam
Ula