NeoBona

3200
6.1

Czas wykonania

3.0/10

Zakres

6.0/10

Cena

7.5/10

Odsetek FP

9.0/10

Wsparcie laboratorium

5.0/10

Mocne strony

  • Niski odsetek niepowodzenia badania
  • Oparty na sprawdzonej technologii Illumina

Słabe strony

  • Cztery różne zakresy, nie wiadomo który wybrać
  • Wysoka cena najszerszego zakresu

Test NeoBona- Jakie są o nim opinie?

Jak wiele z was, przy wyborze testu prenatalnego NIPT, kieruję się wieloma czynnikami. Jednym z nich, są opinie i doświadczenie kobiet, które wcześniej wykonały test i mają cenną praktyczną wiedzę na temat cen, realnego czasu wykonania badania czy czytelności wyniku. Zatem, jakie test NeoBona ma opinie?

Oponie o teście prenatalnym  NeoBoba są zazwyczaj pozytywne. Mam jednak wrażenie, że nie jest to najbardziej popularny test NIPT w naszym kraju. Test jest dostępny w Polsce od około 5 lat. Mimo to, nie można znaleźć wiele opinii na jego temat w internecie. Kobiety podkreślają, że najważniejsza była dla nich dobra walidacja testu. Test charakteryzuje się, niskim odsetkiem powtórzonych pobrań. 

Test NeoBona, w odróżnieniu od analizy celowanej używanej w teście Harmony, wykorzystuje losowe sekwencjonowania całego genomu tzw. WGS (ang. Whole Genome Sequencing). Odczyt może być prowadzony z obu końców nici DNA (ang. pair-ended sequencing). Technikę paired-end WGS stosuje się dla wariantów NeoBona oraz NeoBona Advanced. W ten sposób zwiększa się szybkość sekwencjonowania i uzyskuje bardziej miarodajne i szczegółowe dane. Dzięki technice paired-end można bardzo dokładnie określić frakcję płodową DNA. Zastosowana w wariancie Advanced + technika single-read, czyli sekwencjonowanie DNA w jednym kierunku, trwa wolniej, ale niesie informacje o mikrodelecjach. Brzmi znajomo! Technologia wykorzystywana w teście NeoBona to podobna technologia co używana w teście SANCO. Oba testy pracują na platformie VeriSeq firmy Illumina. Różnica jest w czasie wykonania testu oraz cenie na korzyść SANCO. 

Co jest w teście NeoBona czego nie ma w SANCO?

Właściwie to nic….NeoBona jest testem wykonywanym w Hiszpańskim Laboratorium Synlab a SANCO w warszawskim laboratorium Genomed S.A. Co jeszcze rożni oba testy. Polski test pracuje na udoskonalonym „silniku” tzw. VeriSeq V2, który pozwala na ocenę wszystkich chromosomów płodu. Można wiec powiedzieć, że NeoBona to taka starsza siostra SANCO. Możliwość wyboru spośród 4 różnych zakresów może, ale nie musi być zaletą. Jednak nie rekompensuje to konieczności czekania ponad 2 tygodnie na wynik. 

Podsumowanie:

Test NeoBona został opracowany przez hiszpańską firmę Labco Diagnostics, którą w 2015 r. przejęła niemiecka grupa SYNLAB – mająca długoletnie doświadczenie w produkcji testów prenatalnych. NeoBona to test opierający się na technologii sekwencjonowania NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji), udostępnionej przez amerykańską firmę Illumina – obecnie najpopularniejszą platformę do szybkiego i efektywnego Sekwencjonowania Nowej Generacji. Test dostępny w trzech wersjach, które wyodrębniono w oparciu o technikę sekwencjonowania genomu: paired-end (czytanie nici DNA z dwóch kierunków) lub single-read (czytanie DNA z jednego tylko kierunku). Co do zasady, przypomina wykonywany w Polsce test SANCO. Oba testy wykorzystują licencję firmy Illumina. NATIVIA test, Serenity Test to przykłady innych testów opartych na platformie Veriseq firmy Illumina, które są dostępne na rynku europejskim.

  • NeoBona Basic: wykrywa trisomie 21, 18 i 13, płeć płodu

Cena: 1900 PLN

  • NeoBona Advanced: wykrywa trisomie 21, 18 i 13, płeć płodu plus zmiany w liczbie chromosomów płciowych, w tym zespół Turnera i zespół Klinefeltera.

Cena: 2000-2200 PLN

  • NeoBona Advanced rozszerzony: wykrywa trisomie 21, 18 i 13, zmiany w liczbie chromosomów płciowych (X i Y), a także mikrodelecje, określa płeć płodu.

Cena: 2300-2600 PLN

  • NeoBona Advanced rozszerzony+wszystkie chromosomy: wykrywa trisomie 21, 18 i 13, zmiany w liczbie chromosomów płciowych (X i Y), a także mikrodelecje, trisomie innych chromosomów autosomlnych (w tym trisomie 16 i 22), określa płeć płodu.

Cena: 2800–3100 PLN

Laboratorium: Synlab (Hiszpania)
Technologia: Veriseq (Illumina USA)
Certyfikaty: CE-IVD, IVDR

Test NeoBona wykorzystuje losowe sekwencjonowania całego genomu tzw. WGS (ang. Whole Genome Sequencing). Odczyt może być prowadzony z obu końców nici DNA (ang. pair-ended sequencing). Technikę paired-end WGS stosuje się dla wariantów NeoBona oraz NeoBona Advanced. W ten sposób zwiększa się szybkość sekwencjonowania i uzyskuje bardziej miarodajne i szczegółowe dane. Dzięki technice paired-end można bardzo dokładnie określić frakcję płodową DNA. Zastosowana w wariancie Advanced + technika single-read, czyli sekwencjonowanie DNA w jednym kierunku, trwa wolniej, ale niesie informacje o mikrodelecjach.
Wyniki uzyskane wskutek sekwencjonowania trafiają następnie do bioinformatycznej obróbki z zastosowaniem algorytmu zwanego T-Score. Algorytm ten wykorzystuje dane o liczbie chromosomów, frakcji płodowej, wielkości fragmentów DNA i głębokości sekwencjonowania. W ten sposób uzyskuje się wiarygodne wyniki nawet przy bardzo niskiej frakcji płodowej poniżej 1% DNA.

Dodaj komentarz