Harmony
2000-2300 PLNMocne strony
- wypróbowany, prosty test
- bardzo dobra walidacja
- duże doświadczenie producenta
- dobra dostępność w gabinetach
- wykonanych ponad 1,4 mln testów
Słabe strony
- wysoki odsetek powtórek
- test nie jest nastawiony na wykrywanie delecji (nie jestem przekonana, że to wada)
- 2x 10 ml krwi żylnej
- długi czas oczekiwania od 2 do 3 tygodni
Test Harmony- Jakie są o nim opinie?
Jak wiele z was, przy wyborze testu prenatalnego NIPT, kieruję się wieloma czynnikami. Jednym z nich, są opinie i doświadczenie kobiet, które wcześniej wykonały test i mają cenną praktyczną wiedzę na temat, cen, realnego czasu wykonania badania czy czytelności wyniku. Zatem, jakie test Harmony ma opinie?
Oponie o teście prenatalnym Harmony są zazwyczaj pozytywne. Obok NIFTY jest to test, który pojawił się w Polsce najwcześniej. Jest to solidne i sprawdzone rozwiązanie. Kobiety podkreślają, że najważniejsza była dla nich rzetelność i dobrze znana marka testu. Jako wadę najczęściej wskazują długi czas oczekiwania na wynik – nawet do około 2 tygodni. Wydaje się, że znacznie częściej niż w przypadku innych testów NIPT, nie można uzyskać wyniku nawet po powtórnym pobraniu.
Takie opinie możecie z łatwością znaleźć na forach internetowych np. forum bellybestfriend.pl. Minusem takich forów jest fakt, że informacje trzeba samodzielnie wyłuskać poprzez przeglądanie kilku wątków. Niektóre informacje, ciężko jest jednak zweryfikować samodzielnie, dlatego zebrałam je dla was w jednym miejscu.
Wady i Zalety
Test Harmony bada anauploide chromosomów 21, 18, 13 oraz chromosomów płci. Za dopłatą, można wykonać test Harmony z oceną zespołu DiGeorg’a. Tak jak wcześniej pisałam, musicie się dobrze zastanowić ze swoim lekarzem czy są u was wskazania do badania w kierunku delecji. Zdaniem wielu specjalistów, nie ma potrzeby badania w kierunku delecji w teście NIPT, jeśli brak jest odpowiednich wskazań. Zakres testu Harmony jest skromny w porównaniu do innych testów NIPT, ale nie uważam tego za wadę. Moim zdaniem to zaleta.
Wadą jest natomiast duży odsetek niepowodzeń wynoszący w zależności od publikacji od 1.5% do 6.1%- a bardzo często to właśnie to te trudne, problematyczne ciąże. Na wynik testu Harmony musimy poczekać do 8 dni roboczych, a test wymaga pobrania dwukrotnie większej objętości krwi (20 ml) od pozostałych NIPT.
Gdzie trafia próbka?
Co do miejsca wykonywania testu pojawia się kilka rozbieżności. W części materiałów, odnalazłam informację, że badanie wykonuje się w USA podczas gdy w innych źródłach, że w Niemczech, Słowacji lub Szwajcarii. Te informacje nie są aktualne, gdyż od 2021 firma Alab laboratoria wykonuje test Harmony w swoim warszawskim laboratorium na licencji firmy Roche (właściciela marki Harmony).
Podsumowanie:
Test Harmony charakteryzuje się dużą czułością i dostarcza wyników, których wiarygodność szacuje się na 99%. Wadą jest natomiast duży odsetek niepowodzeń wynoszący w zależności od publikacji od 1.5% do 6.1%- a bardzo często to właśnie to te trudne, problematyczne ciąże. Na wynik testu Harmony musimy poczekać do 8 dni roboczych, a test wymaga pobrania dwukrotnie większej objętości krwi (20 ml) od pozostałych NIPT.
Test Harmony dostępny jest w dwóch opcjach:
1. Test w wersji podstawowej: (T21, T18 i T13). Cena 2000-2200 PLN
2. Test z rozszerzeniem o płeć, aneuploidie chromosomów płci i możliwość wykrycia zespołu delecji DiGoegra. Cena 2200-2500 PLN
Alab laboratoria (Polska)
Technologia: Mikromacierz DNA – Roche (USA)
Certyfikaty: CLIA, CAP, CE-IVD
Test Harmony wykonywany jest techniką mikromacierzy DNA (technologia DANSR). Analiza celowana DANSR to skrót od Digital Analysis of Selected Regions, która polega na badaniu wybranych fragmentów chromosomów (13, 18, 21 oraz chromosomów płci). Dzięki temu badanie ma przebiegać szybciej i taniej. Może w USA tak jest ale w Polsce nie jest ani szybciej (do 8 dni roboczych) ani taniej. Dzięki zastosowanej metodzie, test Harmony bardzo dokładnie szacuje zawartość płodowego DNA w próbce.
ETAPY:
- izolacja cfDNA z osocza krwi
- łączenie cfDNA z selektywnymi sondami, Uzyskuje się tylko wybrane sekwencje zlokalizowane na określonych chromosomach (21,18,13, X,Y
- amplifikacja (powielenie)
- naniesienie fragmentów na mikromacierz (płytka z naniesionymi sondami DNA)
- komplementarne odcinki cfDNA z próbki hybrydyzują z sondami DNA na płytce. Produkt takiej reakcji ulega wzbudzenie przez światło lasera w urządzeniu do sekwencjonowania, emitując światło
- Kamera urządzenia rejestruje sygnał świetlny emitowany z konkretnego miejsca na płytce
- analiza za pomocą specjalnego algorytmu FORTE
Przy pisaniu tego bloga chciałam stworzyć miejsce zarówno na aktualny, merytoryczny opis testu jak i na komentarze i recenzje kobiet, które test wykonały. Dlatego bardzo was proszę, o ocenę testu Harmony w komentarzach pod postem. Wasze oceny są sumowane i mają wpływ na ranking Testów NIPT na moim blogu.