Który test prenatalny wybrać?
Często na forach internetowych pojawia się pytanie „który test prenatalny NIPT wybrać?” lub „Jaki NIPT jest najlepszy?”
Rozczaruję was – nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Tak samo jak nie ma najlepszych perfum, najlepszego telefonu, najlepszej torebki, najlepszego samochodu. Wybór jest kwestią indywidualną i zależy od kryteriów jakie przyjmujemy. Ja postaram się wam przekazać rzetelnie zebraną wiedzę. Same podejmiecie decyzję, który test jest dla WAS najlepszy.
NIFTY, SANCO, Harmony, Neobona, Panorama, Veragene?
Wszystkie testy NIPT dostępne w Polsce mają jedną wspólną cechę. Czułość i swoistość każdego z nich w zakresie wykrywania T21 to co najmniej 99%. I to jest bardzo dobra informacja – bez względu na wybór marki testu, wynik jest wiarygodny i biorąc pod uwagę tylko ten parametr – wszystkie marki warto polecać.
Jest jednak kilka istotnych różnic, które mogą wpłynąć na wybór testu.
Moim zdaniem najważniejszym czynnikiem jest czas oczekiwania na wynik. Chcemy zapłacić za spokój w ciąży. Czym krócej czekamy na wynik, tym więcej spokoju zyskamy.
Cena – moim zdaniem jest mniej istotnym czynnikiem. Wszystkie testy NIPT kosztują około 2000zł (lub więcej), więc nie ma dylematu czy kupić coś za 500 czy 2500zł. Poniżej znajdziecie mój subiektywny ranking parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze testu:
Te mierzalne:
-czas oczekiwania na wynik
-wiarygodność
-zakres
-dostępność
-odsetek powtórzonych analiz i brak wyniku
-cena
Niemierzalne:
-zaufanie do marki
-zaufanie do doktora
-polecenie przez znajomą/kobiety na forach www
Ja jakie jest wasze zdanie? Czym wy będzie kierować się przy wyborze testu. Co waszym zdaniem najważniejsze?
Mierzalne kryteria przedstawiam na wykresach poniżej. Te niemierzalne są zazwyczaj subiektywne, dlatego będą opracowane na podstawie waszych odpowiedzi.
Możliwość wykrywania pozostałych wad (trisomie chromosomów innych niż 21,18,13; delecje, duplikacje) traktujcie jako dodatkową korzyść niż cechę testu. Proszę nie oceniajcie testów NIPT przez pryzmat liczby wad potencjalnie wykrywanych przez dany test. Niektóre testy są zachwalane przez dystrybutorów, jako testy o bardzo szerokim zakresie wykrywające nawet 80 zespołów delecyjnych – a czy wiecie że „potwierdzalność wykrycia” tych zespołów delecyjnych to średnio 5%? Jest to opisane przez producenta ...drobnym druczkiem. Tak, to dokładnie oznacza, że 95% wyników pozytywnych dla delecji w tych testach to będą wyniki fałszywe (dokładniej fałszywie pozytywne). I żeby było jeszcze dobitniej, przypominam, że wszystko co mniejsze niż 50% jest gorsze od rzutu monetą (statystycznie oczywiście). I właśnie od tego jest ten blog. Jestem tu, żeby rozwiewać wątpliwości, obalać mity i wskazywać kwestie, które są sprytnie pomijane w narracji marketingowej.
Jeśli nie wiecie, który test prenatalny NIPT wybrać, i potrzebujecie pomocy, to możecie skorzystać z przygotowanego przeze mnie kalkulatora: