Jak się przygotować do pobrania krwi do testu NIPT?

Gdy już zdecydowałaś się na badanie oraz dokonałaś wyboru określonej marki testu, czas żeby przygotować się do pobrania krwi na test NIPT. Czym różni się pobranie krwi do testu NIPT od pobrania krwi na zwykłą morfologię. Czy jest jakaś różnica w pobraniu na test NIFTYSANCOHarmonyNeoBonaVeragenePanorama ? Odpowiedź na to pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Jak się przygotować do badania?

Różne placówki różnie okazują  elastyczność co do terminu pobrania krwi, a szybkość pobrania i wysyłki krwi do laboratorium to krótszy lub dłuższy czas oczekiwania na wynik. Wielu dostawców w ostatnim czasie zaczęło oferować zdalne konsultacje oraz możliwość pobrania krwi w domu pacjentki (SANCO, NIFTY, Panorama). Zachęcam do rozważenia takiej możliwości.

Krew można pobrać już od ukończenia 10 tygodnia ciąży (lub 9 tygodnia w przypadku testu Panorama). Mówimy tu o skończonym dziesiątym tygodniu. Do badania nie trzeba przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Nie musisz być na czczo, bo to badanie genetyczne. W niektórych testach nie trzeba odstawiać leków (kwestia do omówienia z ginekologiem lub przedstawicielem laboratorium). Aby ułatwić pobranie wymaganej ilości krwi – wskazane jest natomiast dobre nawodnienie organizmu (co przecież i tak powinno być w ciąży normą). W przeciwnym razie, krew będzie po prostu słabo lecieć.

Pobranie krwi

Pobierana jest krew obwodowa z żyły tak jak  przy zwykłej morfologii. Pielęgniarka pobiera próbkę ok. 10 ml krwi (w przypadku SANCO, NIFTY, NeoBona) lub 2×10 ml (w przypadku Harmony, Panorama). W przypadku VeraGene konieczna jest wizyta obu rodziców, gdyż personel pobierze próbkę śliny od ojca dziecka. Musisz zabrać ze sobą dowód osobisty i kartę ciąży. Jeśli masz wyniki badań w ciąży (USG, PAPP-A, beta hCG) to warto je zabrać ze sobą ale zazwyczaj nie jest to konieczne. Słyszałam o przypadkach, gdzie przed pobraniem krwi do testu NIPT, obowiązkowo zalecano płatne badanie USG. Nie jest to konieczne, jeśli w karcie ciąży jest potwierdzenie, że płód ma ukończone 10 tygodni.

Oczekiwanie na wynik

Na wynik trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni (patrz tabela), a lekarz lub laboratorium telefonicznie poinformuje o jego dostępności i zaproponuje sposób wydania wyniku. Optymalny sposób to konsultacja wyniku nawet gdy jest on pomyślny (negatywny). O tym jak wygląda wynik testu NIPT i czym się rożni wynik SANCO, NIFTY, Harmony, Panorama możecie przeczytać dokładnie tutaj. W tekście zamieściłam zdjęcia wyników od poszczególnych producentów.

Powtórne pobranie

Czasami konieczne jest powtórne pobranie krwi. Nie martwcie się tym na zapas, czasami tak się zdarza. W zależności od testu, taka sytuacja dotyka 1-4 pacjentki na 100. Nie jest to oczywiście wina pacjentki, złych parametrów krwi czy personelu medycznego. Najczęściej przyczyna jest biologiczna – stężenie płodowego DNA jest zbyt małe, żeby wydać wiarygodny wynik. Myślę, że w związku z tym, nie należy się aż tak spieszyć i wykonywać test w 9. tygodniu ciąży gdy ilość płodowego DNA może być jeszcze niedostateczna. To stężenie wzrasta wraz z wiekiem ciąży więc zazwyczaj jest duża szansa, że za drugim razem uda się uzyskać wynik. Poza tym, zgodnie z zaleceniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kwalifikacje do badania z wolnego DNA płodu, lekarz podejmuje po otrzymaniu wyników testu złożonego w pierwszym trymestrze ciąży.

Dodaj komentarz